Projekt RadioVal jest pierwszym wieloośrodkowym i wielodyscyplinarnym projektem mającym na celu przeprowadzenie walidacji klinicznej zaawansowanych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji do przewidywania odpowiedzi na leczenie neoadjuwantowe raka piersi. Projekt obejmuje aż osiem znaczących ośrodków klinicznych, zlokalizowanych w różnych regionach świata: Europie (Polska, Szwecja, Hiszpania, Austria, Chorwacja), pograniczu Azji i Europy (Turcja), Afryce (Egipt) i Ameryce Południowej (Argentyna). Celem naukowym projektu jest wspieranie medycyny spersonalizowanej poprzez indywidualne podejście terapeutyczne do unikatowych potrzeb każdej pacjentki. Poprzez wykorzystanie zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji, mających na celu analizę obrazów z rezonansu magnetycznego, zespół badawczy projektu RadioVal dąży do identyfikacji predykcyjnych biomarkerów odpowiedzi na chemioterapię neoadjuwantową. Może to przyczynić się do zwiększenia skuteczność i bezpieczeństwa leczenia, przy jednoczesnym ograniczeniu potencjalnych skutków ubocznych. Radiomika reprezentuje innowacyjne podejście do analizy i interpretacji obrazów medycznych, które umożliwia odkrywanie informacji niedostępnych dla ludzkiego oka. Projekt wykorzystuje duże repozytoria obrazów medycznych związanych z leczeniem raka piersi, a także obrazy, narzędzia i wyniki pięciu projektów badawczych finansowanych przez Unię Europejską z sieci AI for Health Imaging (AI4HI). Pozwoli to na przestrzeganie wytycznych dotyczących tworzenia narzędzi opartych na sztucznej inteligencji pod akronimem FUTURE-AI (Fair – sprawiedliwy, Universal – uniwersalny, Traceable – identyfikowalny, Usable – użyteczny, Robust – solidny, Explainable – wytłumaczalny). W projekcie naukowym RadioVal testy obejmą aspekty techniczne narzędzi, integralność algorytmów oraz ich użyteczność i akceptowalność w rzeczywistych warunkach klinicznych.
Ze szczegółami projektu można zapoznać się na stronie projektu RadioVal
p<>. Gdański Uniwersytet Medyczny jest jednym z głównych ośrodków opracowujących wymagania kliniczne i dostarczających dane szkoleniowe. To wieloośrodkowe badanie oceni skalowalność modeli radiomicznych i ich potencjalne zastosowanie na całym świecie. Opracowane zostaną systemy oceny technicznej i klinicznej z mechanizmem informacji zwrotnych dotyczących dalszego rozwoju i optymalizacji tego typu narzędzi predykcyjnych.
Wyniki projektu RadioVal przyczynią się do zwiększenia zaufania do podejmowania kluczowych decyzji klinicznych opartych na sztucznej inteligencji. Projekt ten jest istotnym krokiem w przyszłość medycyny, gdzie sztuczna inteligencja wspomaga i usprawnia procesy diagnostyczne oraz leczenie.
Głównym badaczem w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i jednocześnie kierownikiem piątego pakietu roboczego projektu jest dr Maciej Bobowicz z II Zakładu Radiologii. Projekt realizowany jest we współpracy z Kliniką Onkologii i Radioterapii. Więcej informacji o zespole na stronie: https://radioval.eu/consortium/
Więcej informacji można uzyskać na stronach projektu https://radioval.eu/ oraz Komisji Europejskiej https://cordis.europa.eu/project/id/101057699.
Przewidywany okres realizacji projektu: 1.09.2022-31.08.2026
Koordynator projektu: Uniwersytet w Barcelonie, Hiszpania
Konsorcjum: 16 partnerów z 13 krajów
Finansowanie: 5 838 576 EUR